V piatok 12.6. sa vybrali na túru do sedla Zawrat dvaja skúsení turisti a zdatní horskí bežci. Podľa všetkého plánovali v horách prespať, pretože mali so sebou aj stan. Predpoveď počasia nebola veľmi priaznivá, nakoľko sú silné búrky už dlhšie obdobie vo vlhkom a teplom vzduchu, ktorý prúdi z J a JV Európy. Aj predpoveď Estofexu, ktorá popisuje detailné predpovede pre búrkové javy a extrémne prejavy počasia. V podstate sa v tatranskej oblasti aj potvrdila odôvodnenosť tejto predpovede.

Situácia v počasí vyzerala už počas dňa veľmi rozpačito. Ráno nebolo najkrajšie, ale na turistiku celkom prijateľne. Potom sa okolo obeda vyskytla búrka s relatívne intenzívnym dažďom. To sa však asi po hodine skončilo a Bartosz napísal správu o 14:42: „Tak po burzy przychodzi spokój“. V domnení, že je už po búrkach sa podľa všetkého rozhodli, že ostanú prespať v sedle. To ale netušili, že na Ukrajine sa už formuje supercela, ktorá rozpúta doslova peklo nad Tatrami.

Okolo druhej hodiny nad ránom sa naplno prejavila búrková aktivita. Tá bola umocnená extrémne intenzívnou bleskovou aktivitou, kedy boli dokonca pozorované a odfotografované iónosférické blesky typu Red Sprites zo vzdialenosti 200km. Sila vetra sa prudko zvýšila až na 108 km/h (Kasprov vrch), ale v sedlovej polohe, kde je prítomné výrazné dýzové prúdenie to muselo byť ešte viac. Teplota poklesla len na 2,6°C.

Podľa správy horských záchranárov boli technicky dobre pripravení, ale záhadou ostáva, čo sa vlastne stalo. V sobotu ráno prišli hlásenia, že boli nájdene nehybné telá v žľabe pod sedlom Zawrat. Nebolo by na tom nič zvláštne, veď sa mohli pošmyknúť pri schádzaní. Ale v sedle ostal rozložený stan s osobnými vecami a dokonca aj topánkami. To vedie k jednej z najreálnejších alternatív, že boli silným vetrom vymrštení zo stanu. Nemožno to však povedať s istotou. Ďalšou hypotézou by mohol byť aj strach z obrovskej intenzity bleskovej aktivity a ich poloha priamo na hrebeni, kde je riziko zasiahnutia v tom čase takmer 100%. Každopádne situácia, do ktorej sa dostali bola nezávideniahodná a celkom jednoducho predvídateľná. Stačilo sledovať meteorologické výstrahy, predpovede a nakoniec aj priebeh búrok. V tomto búrlivom čase je už pohyb na horách riskantný, nie to ešte prespávanie na hrebeni.

Počas letných dní je najväčším rizikom na horách zle vyhodnotená meteorologická situácia. Búrková činnosť, blesky, intenzívne dažde vedia na horách nie len znepríjemniť pohyb, ale dokážu nám zmeniť život v jednej sekunde.. Hovorí sa, že neexistuje zlé počasie, ale len zle pripravený človek. Pri analýzach predpovedných modelov to platí dvojnásobne. Ľudia často nevedia čo sledovať. Meteorológii a klimatológii sa venujem od vysokoškolských čias a rád by som ponúkol svoje poznatky pre širokú verejnosť vo forme prednášok:

https://i1.wp.com/avalanche.sk/wp-content/uploads/2020/03/Screenshot_5.png?strip=info&w=1048&ssl=1

Ak by ste mali záujem o detailnejšie poznatky z glaciológie, vzniku a vývoju ľadovcov v Tatrách, môžete sa prihlásiť na tzv. štvrtkové exkurzie vo Vysokých Tatrách, kde si toho povieme veľa o ľadovcoch v Tatrách, ich formovaní a vytváraní súčasného reliéfu, ale aj živote dobového človeka v Tatrách. Prihláška a bližšie informácie sú tu:

Mohlo by Vás zaujímať