Každoročné obdobie, kedy sa začína topiť ľadovec v Grónsku už začalo na konci apríla. Je to až neuveriteľne skoro. Vedci z NASA dnes zverejnili zábery z monitoringu ľadovca Jakobshavn, ktorý je najväčší ľadovec ústiaci do vôd ocánu. Pre zaujímavosť, odtrhnutý kus tohto ľadovca potopil aj slávny Titanic. Tento ľadovec predstavuje „korkovú“ zátku grónskeho ľadovcového ekosystému. Keď sa otvorí, spôsobí rozsiahle vypadávanie veľkých kusov ľadu (Iceberg) do oceánu (Iceberg calving). Tým sa ešte viac urýchli už teraz vysoké tempo roztápania. Ďalším znepokojujúcim faktom je, že jazerá, ktoré majú tmavšiu farbu, ešte viac priťahujú slnečné lúče a tie opäť zintenzívnia roztápanie ľadu. Oblasť Arktídy je najviac postihnutá globálnym otepľovaním, preto je riziko rapídneho zvýšenia hladiny svetových oceánov podľa všetkého už nezvratné.. Aktuálne procesy topenia ľadovcov pravidelne prekonávajú pesimistické scenáre a trendy sa zo dňa na deň ešte zhoršujú. Na rapídnejší zvrat by sme sa museli všetci zrieknuť súčasného životného štýlu, lebo takmer každá jeho oblasť nám situáciu zhoršuje. Grónsky ľadový štít stráca každý rok okolo 250 miliárd ton ľadu. Od začiatku osemdesiatych rokov, keď satelity začali zbierať údaje z Grónska, strata ľadu sa zrýchlila šesťnásobne.
You May Also Like
Prečo očakávame extrémne zrážky a povodne? Meteo-klimato-geomorfologický pohľad.
- bymiroziak
- 12. septembra 2024
Aktuálna situácia okolo očakávaných intenzívnych zrážok je naozaj vážna, aj keď možno nie pre obyvateľov Slovenska. V Európe…
Slovenský výskum topenia ľadovcov v Nepále
- bymiroziak
- 17. júna 2020
Topenie ľadovcov predstavuje v súčasnosti veľmi vážny problém. Klimatické zmeny spôsobujú dramatický ústup nielen ľadovcových štítov, ale aj…
Vianoce môžu byť na snehu aj v nížinách, vďaka očakávanemu ochladzovaniu Grónska!
- bymiroziak
- 6. decembra 2016
Nad Atlantikom sa formuje výrazná tlková níž, ktorá nás bude najbližšie dni ovplyvňovať. Dlhodobejší pohľad na meteorologické modely…
Musíte byť prihlásený, aby ste mohli zverejniť komentár.