Včerajšie nešťastie prišlo doslova ako blesk z jasného neba. Už sme si odvykli od správ, kedy blesky zabíjali takou razanciou. Pritom sú búrky celé leto takmer každodennou realitou. Postihnutých asi 200 ľudí, z toho 5 obetí je veľa. Zanedbali niečo štátne meteorologické služby, prípadne turisti? Odpoveď nie je taká jednoznačná, ako by sa pri tak rozsiahlom nešťastí očakávalo. V Poľsku si vyslúžili meteorológovia vlnu kritiky. Či to bolo oprávnené si skúsime vysvetliť.
Tých, čo sledujú počasie posledných dní, určite vedia, že na našom území (vrátane Poľska), sa niekoľko dní vlní studený front. Čo to ale znamená – zvlnený studený front? Je to forma studeného frontu, ktorá nie je taká rýchla a najmä cez horské prekážky sa doslova plazí. Predstavíme si to ako naťahovaciu gumu, ktorá na rovine ide relatívne jednoliato, ale akonáhle príde prekážka, tak sa natiahne a po prekonaní prekážky sa zase zrýchli. Niekoľkonásobné opakovanie môže vzduchovú hmotu zastaviť, kedy sú prítomné niekoľkohodinové dažde, prípadne sa tak zrýchli, že sa vytvoria podmienky pre búrkovú činnosť. Čiže žiadna typická synoptická situácia pre tradičné búrky z tepla. Zvlnené studené fronty sú často dlhé niekoľko stoviek kilometrov a aktuálna má smer naprieč naším územím, preto sa tu zdržiava už niekoľko dní. Numerické modely a meteorológovia ťažko predvídajú, kde budú v tomto systéme búrky.
Ako teda videli včerajšok numerické modely? Nebolo to z hľadiska predpokladu búrkovej činnosti žiadna katastrofa. Zaužívaný CAPE index, ktorý nám hovorí o energii, ktorá je prítomná v atmosfére, neočakával vysoké hodnoty. Skôr by som povedal, že letný podštandard. Takže pri plánovaní túry by ste sa týmto parametrom nechali oklamať. Rovnako ani model Aladin, asi najspoľahlivejší model pre našu oblasť, nepredpokladal búrkovú činnosť v Tatrách. Žiadna výstraha na poľskej strane, žiadna na slovenskej strane Tatier. Ako ukazuje animácia, oveľa horšie to vyzerá s búrkovou činnosťou na ďalšie dni. Včera to mala byť len rozlúčka so zvlneným studeným frontom. Nakoniec to dopadlo tragicky.
Frontálne búrky pri zvlnenom studenom fronte majú veľmi nízko základňu oblakov. V podstate už od povrchu zeme. To bolo kľúčové pre taký rozsah nešťastia. Pri klasických búrkach z tepla – vývoji konvektívnej oblačnosti sa aktivita bleskov vyskytuje prevažne vo vnútri oblaku – tzv. CC blesky, prípadne IC blesky (CC- cloud to cloud a IC – intra cloud). Pri veľmi nízkej oblačnosti to boli menej časté CG blesky – cloud to ground. A následky takto početných bleskov asi netreba veľmi popisovať. Boli sme toho svedkami včera. Keď k tomu pridáme bohatú turistickú sezónu, nešťastie je na svete.
Či sa to dalo predpokladať? Určite bystrému oku to nemuselo ujsť. Búrkový pás sa už niekoľko hodín šíril smerom na SV. Osobne, keď som niekde na horách, často sledujem priebeh oblačnosti na satelitných snímkach a radare. Bolo to tam jednoznačné. No a ešte jeden dôležitý moment – na túry sa nastupuje skoro ráno. Na obed už treba sedieť na pivku na chate, prípadne v aute. Takže treba sa poučiť a zbytočne neriskovať..
Musíte byť prihlásený, aby ste mohli zverejniť komentár.