Dňa 5.10.2020 v podvečerných hodinách prišlo hlásenie na HZS o nehybnom tele na Kriváni. Nebolo isté, čo sa stalo, ani totožnosť muža nebola známa. Predpokladal sa len zásah blesku, nakoľko sa oblasťou prehnala búrka s výraznejšou bleskovou aktivitou. Ďalšie okolnosti tohto nešťastia publikovala Horská záchranná služba na svojom Facebookovom profile. O život prišiel len 27 ročný mladík..

Chcel by som sa viac povenovať chybám, respektíve zhodnotiť okolnosti, ktoré sa dali, alebo nedali predvídať. Keďže sa venujem predpovedi počasia, organizujem prednášky o búrkach a aj kurzy prežitia na horách, rozobral by som detailnejšie meteorologické aspekty tejto udalosti.

Je síce október a búrková aktivita sa presúva viac k Stredozemnému moru (u nás vrcholí najvýraznejšia búrková činnosť v júli). To ale neznamená, že by sme mali podceňovať silu búrok. Ako vieme, búrky delíme na miestne (lokálne) – konvektívne a orografické a potom frontálne, predovšetkým na studenom fronte, ale občas sa vyskytnú aj na teplom fronte. Miestne búrky sú tie, ktoré v letnom období prinášajú takmer každodennú bleskovú aktivitu, silné lejaky, krupobitie, prípadne výnimočne u nás aj tromby (tornáda). Ale väčšina z nich sú aj tak len obyčajné (jednobunkové) systémy, ktoré vzniknú behom pár minút a do hodiny-dve aj zaniknú. Taká búrka je pomerne ľahko čitateľná z oblačnosti, radarových snímok a vetra. Samozrejme ani tie nemôžeme podceňovať.

Iná situácia je pri organizovaných búrkových systémoch, ktoré sú spojené s frontálnym systémom. Tieto búrky sa prevažne viažu na studené fronty. Studený vzduch preniká ako klin do teplejšieho prostredia a na jeho prednej strane, vďaka výstupným prúdom dochádza k vývoju búrkových systémov. Tieto prevažne líniové systémy (squall line) sa po svojom vzniku dokážu presúvať veľkou rýchlosťou aj niekoľko stoviek kilometrov. Dokážu prejsť naprieč Slovenskom za 45 minút z juhu na sever (bolo tomu tak aj nedávnu noc zo soboty na nedeľu).

Satelitná snímka z času nehody

No a prichádzame k pondelkovému nešťastiu, kedy ešte doznievala aktivita spojená so studeným frontom. Výstrahy na SHMÚ boli vyhlásené už od rána, aj keď počasie vo Vysokých Tatrách bolo slnečné a veľmi príjemné. To samozrejme ľudí ťahalo do hôr. Netvrdím, že výstrahy sú vždy vyhlásené v súlade s realitou, ale pokiaľ sa jedná o organizované búrkové systémy, tak som osobne vždy v pozore! Moje skúsenosti hovoria, že tieto systémy sú veľmi rýchle a keď vás zasiahne tento systém vo svojom strede, pôjde o život (nielen) na horách. Ak máte ísť guráž aj napriek všetkému na hory, treba si vybrať niečo bezpečnejšie s pravidelnou kontrolou radarových snímok.

Radarová animácia búrok z 5.10.2020

Robil som analýzu vývoja počasia pri tejto nehode. Zistil som v prvom rade, že nad Kriváňom sa vytvorila priamo búrková aktivita, in situ. Čiže jej vznik bol spojený s orografickým vplyvom pohoria a prechodom studeného frontu. Prvé blesky sa však objavili asi o 14:45 južne od Nízkych Tatier. Pravidlo hovorí, že ak vidíme, alebo počujeme nejakú búrku, musíme opustiť svahy vrcholov (vrchol treba opustiť už pri prvých nepriamych znakoch – cumulus congestus, castellanus..). Nad Kriváňom bol priebeh búrky veľmi rýchly a intenzívny. V priebehu asi 5 minút tu udrelo odhadom 50 bleskov. Zanalyzoval som jednotlivé údery bleskov a jeden z nich – 15:22:34 udrel do oblasti, kde bolo nájdené telo poľského turistu. Po rozhovore s členom HZS, ktorý bol na mieste, potvrdil približné miesto nálezu..

Zásahy bleskov v oblasti Kriváňa (žlté bodky) s potenciálne smrteľným zásahom poľského turistu

Čiže čo na záver? Chlapec mal okrem veľkej smoly (keďže to bol jediný blesk za 2 rokoy, ktorý udrel v oblasti Kriváňa na turisticky značený chodník), aj sám zvážiť výstup na tak vzdialený a otvorený vrchol v čase, keď sa očakávali organizované búrkové systémy. Keď sa už vyberieme, tak neustále sledujeme vývoj búrok na radare SHMÚ. Ale často ani to nestačí, keďže aj v tomto prípade bolo len 37 minút po prvých príznakoch búrky. Ďalším chronickým problémom bolo neskorý čas túry – o pol štvrtej nemôžem byť pod vrcholom. To sa už sedí na pive, alebo inej dobrej káve.

Zdroj: Titulná foto zo zásahu Horskej záchrannej služby, ČHMÚ (družicová snímka), Bouřky.cz (radarová animácia), Lightningmaps (archív bleskov).

Mohlo by Vás zaujímať