Aktuálne je nad Atlantickým oceánom tlaková níž spojená s viacerými frontálnymi systémami. Tie tvoria základ budúceho sneženia u nás na začiatku nového týždňa. Postupne sa tlakový útvar so stredom nad Islandom rozpadne a v oblasti Azorských ostrovov s vytvorí nová tlaková níž. Na severovýchode Európy sa už dlhšie formuje anticyklonálny systém, ktorý formuje teplotné podmienky pre sneženie. Keby k nám neprúdil chladný vzduch, tak by sme sa dočkali skôr upršaných dní. Spomínaná tlaková níž naberie vlhkosť v Stredozemnom mori a južným prúdením začiatkom budúceho týždňa presunie tento vzduch nad naše územie. Pri styku s chladným arktickým vzduchom bude najmä na horách snežiť. Takže veríme, že sa tento scenár naplní a budeme sa tešiť z panorámy zasnežených vrcholov.

Prihláste sa na jeden z naších lavínových kurzov, kde sa dozviete veľa užitočných informácií. Tešíme sa 🙂
Zaujímavý je pohľad na animáciu pohybu vzduchových hmôt nad severným pólom. V rovnakom čase ako vznikne impulz pre tvorbu Azorskej tlakovej níže, sa presunie veľmi chladný vzduch spoza polárneho kruhu. Nad naším územím sa preto spojí studený arktický vzduch a vlhká výšková tlaková níž od juhu.
Aktuálny stav (16.11.2018) snehovej pokrývky vo Vysokých Tatrách nie je ideálny, ale čoskoro sa to už zmení. Foto: Slavkovský štít

 

Mohlo by Vás zaujímať