V pohorí Verwall sa 31. decembra 2019, pod vrcholom Gamskarspitze (St. Anton) pohybovala na skialpovej túre štvorčlenná rodina z Nemecka. Otec bol tretí, ktorý lyžoval v strmom svahu (40° v mieste odtrhu a 43° bol svah nad odtrhom). Lavínou bol zachytený ako jediný zo skupiny. Dĺžka lavíny bola asi 750 m. Na chrbte mal lavínový batoh, ktorý sa mu bohužiaľ nepodarilo otvoriť. Členovia rodiny sa pokúsili nájsť obeť pomocou lavínového prístroja, avšak neúspešne. Po príchode záchranárov sa podarilo lokalizovať obeť, avšak prítomný lekár konštatoval okamžitú smrť, už počas pádu. Nadmorská výška odtrhu bola 2450m.

Miesto odtrhu lavíny, strhnutie lyžiara a jeho lokalizácia v snehovom nánose.
Lavína s miestom, kde nalyžoval lyžiar. Naľavo je stará lavína, ktorá vznikla samovoľne ešte 25.12. po intenzívnom snežení.
Odtrhová zóna so sklonom 40°

Snehový profil zaznamenaný orograficky vľavo odkiaľ vstupovali do lavínového odtrhu. Pre vznik lavíny boli kľúčové vrstvy hranatozrnného snehu pod vetrom ubitými doskami. V snehovom profile sú kryštály nespevneného hranatozrnného snehu asi do 50cm profilu. Pri rozšírenom kompresnom teste sa ukázali dve nestabilné vrstvy. Avšak zlom nebol šírený (preto je tam skratka ECTN). Indícia pre nestabilitu je určite len piaty poklep, pri ktorom došlo k zlomu. Krúpky v profile sa nachádzajú tesne pri povrchu, takže podľa autorov profilov nemali spojitosť s lavínovou nehodou.

Podobný výsledok bol na sonde napravo. Výška snehu však bola väčšia. Ale zlom pri 7. poklepe pri tvrdej kruste naznačuje nestabilitu v profile. Rovnako aj rozdiel tvrdostí medzi týmito vrstvami.

Vrstvy, ktoré boli oddelené, boli vetrom ubité, pod nimi bol sneh mäkší. Táto fotografia zodpovedá vyššie uvedenému profilu snehu. Čiastočne sa už sneh previazával, ale príliš veľká strmosť svahu pravdepodobne zapríčinila jeho oddelenie. V týchto prípadoch, pokiaľ sneh nemal dostatok času na previazanie, nie je dobré realizovať túry pri sklonoch ani nad 35°.

Snehový profil asi 120m pod odtrhom stále potvrdzoval nestabilne zviazané vrstvy snehu.

Hrúbka odtrhu sa pohybovala od niekoľkých cm až po 190cm! Miesto strhnutia lyžiara bolo v popredí.

Lavínový nános, kde bol nájdený lyžiar. Vzhľadom k zúženému miestu, ktorý sa označuje aj ako terénna pasca, bola jeho záchrana len v teoretickej rovine. Okrem toho, že zasypaný býva veľmi hlboko, hrozí aj jeho mechanické usmrtenie. Čo sa týka lavínového modelu, autori analýzy sa prikláňajú k modelu 7 Plytký sneh vedľa hlbokého snehu Oblasti, kde je sneh plytký, majú obvykle menej priaznivé vrstvenie snehu, ako je to v prípade hlbokého snehu. Je to kvôli zosilneným transformačným procesom, ktoré prebiehajú vo vnútri plytkého snehu. Okrem toho sa doskové lavíny ľahšie spustia tam, kde je sneh plytký, pretože slabé vrstvy nie sú tak hlboko zapracované v snehu. Je teda pravdepodobnejšie, že sa spustia dodatočným zaťažením. Z tohto dôvodu sa v prechodných zónach od plytkého snehu po hlboký sneh často pozorujú odtrhy lavín. Toto sa vyskytuje často blízko terénnych hrán a na širokých hrebeňoch.

Referencie: avalanche.report, meinbezirk.at

Mohlo by Vás zaujímať
Čítať ďalej

Lavínová mapa Nízkych Tatier

Ďaľšou publikovanou mapou lavínových dráh sú Nízke Tatry. Toto pohorie je svojou atraktivitou pre lyžovanie a skialpinizmus veľmi…