Nočné rozžiarené oblaky až 2 hodiny po západe slnka, alebo pred svitaním. Ak ste niečo podobné videli na oblohe, tak ste potom mali tú česť s oblakmi Noctilucent (NLC). Tieto oblaky vznikajú vysoko nad troposférou, kde sa tvorí oblačnosť pri všeobecnej cirkulácii atmosféry. Miesto vzniku oblakov Noctilucent je až 80km nad povrchom v mezosfére. V týchto vrstvách sa nachádza meteorický prach, ktorý tvorí kondenzačné jadrá pre vznik oblačnosti. A odkiaľ sa tu dostala vlhkosť? Tu nám vstupuje klimatický problém súčasnosti. Ľudia prvýkrát pozorovali nočné žiarenie v roku 1885, keď erupcia sopky Krakatoa v Indonézii vyvolala obrovské množstvo vodnej pary. V tom čase to bol prirodzený proces.
Dnes sa potvrdzuje, že globálne otepľovanie ovplyvňuje vodný cyklus až do mezosféry. Kľúčovým plynom však nie CO2, ale metán. Výsledky viacerých štúdií naznačujú, že emisie metánu zvýšili koncentrácie vodnej pary v mezosfére asi o 40% od konca 18. storočia, čo viac ako zdvojnásobilo množstvo ľadu, ktorý sa tvorí v mezosfére. Ľudské aktivity sú hlavným dôvodom, prečo je nočné žiarenie dnes viditeľnejšie ako pred 150 rokmi.
Tu si môžete porieť, ako sa fotografujú tieto oblaky
Vedecký článok o vplyve globálneho otepľovania na vznik Noctilucent oblakov
Počas letných dní je najväčším rizikom na horách zle vyhodnotená meteorologická situácia. Búrková činnosť, blesky, intenzívne dažde vedia na horách nie len znepríjemniť pohyb, ale dokážu nám zmeniť život v jednej sekunde.. Hovorí sa, že neexistuje zlé počasie, ale len zle pripravený človek. V mesiacoch júl a august som pripravil možnosť zúčastniť sa meteo prednášky v prírode každý utorok. Prihláška a bližšie informácie tu:

Ak by ste mali záujem o detailnejšie poznatky z glaciológie, vzniku a vývoja ľadovcov v Tatrách, môžete sa prihlásiť na tzv. štvrtkové exkurzie vo Vysokých Tatrách, kde si toho povieme veľa o ľadovcoch v Tatrách, ich formovaní a vytváraní súčasného reliéfu, ale aj živote dobového človeka v Tatrách. Prihláška a bližšie informácie sú tu:
