Lituánsky záliv je fjord, ktorý sa nachádza v severovýchodnej časti Aljašského zálivu. Je to miesto, kde vznikla najvyššia vlna v histórií meraní Zeme. Príčinou tejto udalosti bolo zemetrasenie 10. júla 1958 miestneho času s magnitúdou 7,8 v oblasti tektonického zlomu Fairweather fault. Vlna dosiahla výšku 525 metrov (pre porovnanie Empire State Building v New Yorku má výšku 443m)!
Vďaka strmým východným svahom, pravidelným zosuvom pôdy a aktívnou tektonickou činnosťou spĺňa predpoklady na vznik obrovských tsunami, ktorými záliv disponuje. V ten deň zemetrasenie typu strike-slip uvoľnilo približne 50 miliónov metrov kubických skál, ľadu a pôdy do zátoky Gilbert Inlet a nárazom do vody spôsobila megatsunami.
Analýza z roku 2010 však prišla na nové objavy a zistenia. Nový, presnejší scenár sa začal odlišovať od toho pôvodného. Zistilo sa, že skalný materiál nebol dostačujúcim dôkazom na vysvetlenie vzniku vlny tak obrovských rozmerov. Dno zálivu a množstvo sedimentu bolo mnohonásobne väčšie ako by sa očakávalo od samotného skalného útvaru. Vedci dospeli k záveru, že došlo k dvojitému zosuvu, a to tak, že skalný zosuv narazil do časti priľahlého ľadovca, uvoľnil ho a spolu odtrhli neuveriteľných 220 miliónov metrov kubických čo spôsobilo historicky najvyššiu vlnu v dejinách. Po zemetrasení sa zistilo, že subglaciálne jazero kleslo o 30 metrov. Vo videu nižšie je zobrazená podrobná 3D simulácia celej udalosti.
Musíte byť prihlásený, aby ste mohli zverejniť komentár.