V strednej Európe aktuálne ovplyvňuje počasie výšková tlaková níž, ktorej stred sa presúva nad Česko. Tento tlakový útvar k nám prišiel ako pozostatok polárneho vortexu a nečakane tak ovplyvňuje chod numerických modelov. Uvedená tlaková níž aktuálne prináša búrkovú činnosť na západe Slovenska. Jej postup je smerom viac na stredné Slovensko a stáča sa na východ ČR. V tejto oblasti sa bude formovať búrková činnosť do komplexnejších štruktúr, čo znamená, že prinesie extrémne prejavy ako je krupobitie, silný vietor, intenzívne lejaky.

Na východe Slovenska je búrková aktivita spojená s výbežkom vyššieho tlaku vzduchu na SV Európy. Prenikajúci teplý a vlhký vzduch má vyšší potenciál pre vznik rozsiahlych a intenzívnych búrok. Pokiaľ na západe bude aktivita slabnúť, na východe Slovenska bude naberať na intenzite. Očakáva sa tvorba najskôr izolovaných búrkových buniek, ktoré by sa mali spájať do rozsiahlejších systémov. Extrémne prejavy sú s vysokou pravdepodobnosťou (50%) vo forme lejakov, krupobitia, bleskových povodní a nie je vylúčený ani vznik tornád!

Počas letných dní je najväčším rizikom na horách zle vyhodnotená meteorologická situácia. Búrková činnosť, blesky, intenzívne dažde vedia na horách nie len znepríjemniť pohyb, ale dokážu nám zmeniť život v jednej sekunde.. Hovorí sa, že neexistuje zlé počasie, ale len zle pripravený človek. V mesiacoch júl a august som pripravil možnosť zúčastniť sa meteo prednášky v prírode každý utorok. Prihláška a bližšie informácie tu:

Ak by ste mali záujem o detailnejšie poznatky z glaciológie, vzniku a vývoja ľadovcov v Tatrách, môžete sa prihlásiť na tzv. štvrtkové exkurzie vo Vysokých Tatrách, kde si toho povieme veľa o ľadovcoch v Tatrách, ich formovaní a vytváraní súčasného reliéfu, ale aj živote dobového človeka v Tatrách. Prihláška a bližšie informácie sú tu:
