Bohužial sme sa stali svedkami nešťastia, ktoré si vyžiadalo obeť mladého chalana. Stalo sa niečo, čoho sa isto obáva každý, čo sa pohybuje po horách. V tomto prípade však nemôžeme hovoriť o podcenení situácie z hľadiska technickej nepripravenosti, lebo na základe rozboru, ktorý zverejnilo Stredisko lavínovej prevencie, boli všetci zúčastnení riadne vybavení základnou lavínovou výbavou. Aj priebeh záchrannej akcie bol dobre organizovaný. Chýbal lavínový batoh, ktorý by bol možno pri lavíne takýchto rozmerov neúčinný, možno… Absentoval podľa všetkého najmä odhad lokálnej lavínovej situácie. Jednalo sa o veľkú lavínu s dĺžkou viac ako 1,2 km, výška odtrhu dosahovala 1,6 m. Lavína spadla do úzkej rizne, takže sa nemala kde rozliať, to bol dôvod prečo dosiahla takú veľkú dĺžku. Nános dosiahol výšku až okolo 2 m. Išlo o terénnu pascu, kde bývajú aj lavínové batohy neúčinné. Zasypaní bývajú navyše hlboko pod snehom, kde je len minimálna šanca na skorú záchranu. Odtrh bol na veľmi strmom severovýchodnom až východnom svahu so sklonom do 40°, kde bolo nafúkané veľké množstvo snehu zo snežení zo začiatku januára. Lavína sa odtrhla na tvrdom podklade starého snehu, na ktorom bola tenká vrstva hranatozrnného snehu, ktorý sa vytvoril vplyvom dlhotrvajúcich nízkych teplôt.

V tejto lokalite sa už stalo druhé podobné nešťastie, kedy v roku 1993 zahynul mladý kanadský lyžiar. V tomto prípade sa stala podobná nehoda, kedy si odtrhol lavínu, ktorá mala podklad na hranatozrnnom snehu. V tejto lokalite som sa pohyboval niekoľko rokov a spolu s Jožkom Bárdym – lavínovým špecialistom z Malej Fatry sme vykonávali pravidelné sondy v blízkosti týchto svahov. Musím povedať, že sa tu nachádzajú naozaj zradné miesta, ktoré dosahujú nebezpečné sklony do 40°. Tu vznikajú pravidelné odtrhy, častokrát len prirodzené primárne nátrže. Ako je vidno v lavínovej mape, zodpovedajú už miestam, ktoré dosahujú vysoký stupeň koeficientu lavínovej aktivity. Tento parameter som v rámci dizertačnej práce vytvoril pre lepšie klasifikovanie lavínových dráh. Je to vypočítaný koeficient pomocou faktorovej anlýzy, ktorý zohľadňuje sklon reliéfu, frekvenciu výskytu lavín, typu povrchu (trávnatý, skalný, kosodrevina, les…) a nadmorskú výšku.

Vývoj lavínovej situácie je veľmi rozmanitý a lokálne zmeny spôsobujú vznik lavín prakticky hocikde. Aj teraz sme boli svedkami, že pri 2. stupni nebezpečenstva sa dokázala vytvoriť takáto veľká lavína. Malá Fatra bola počas tejto zimy zasiahnutá intenzívnym snežením a vytvorili sa výborné podmienky pre lyžovanie vo voľnom teréne. Preto netreba zabúdať, že lokálne budú stále hroziť lavíny veľkých rozmerov. Prítomnosť hranatozrnného snehu v odtrhovej zóne je pre všetkých mementom, že k podobnej situácii môže dôjsť aj neskôr! Tento skrytý faktor sa bude prejavovať aj v ďaľšom priebehu zimy. Je ho možné rozpoznať len z kvalitného testu stability.

Lavínové mapy pre jednotlivé pohoria si môžete pozrieť tu: Malá Fatra, Veľká Fatra, Nízke Tatry, Vysoké, Západné a Belianske Tatry

 

Miesta s trojuholníkom a výkričníkom znamenajú lokality so smrteľnými lavínovými udalosťami (detaily po rozkliknutí).

Mohlo by Vás zaujímať