V nemeckých Alpách trénujú lavínových psov, ktoré sú pripravené v blízkosti zjazdoviek na okamžitú záchranu. Tu je krátka ukážka z ich práce:

V nemeckých Alpách trénujú lavínových psov, ktoré sú pripravené v blízkosti zjazdoviek na okamžitú záchranu. Tu je krátka ukážka z ich práce:
Wenn Menschen durch eine #Lawine tief im #Schnee verschüttet werden, können sie zu ihren Lebensrettern werden: Lawinenhunde. Dahinter steckt eine harte Ausbildung und viel Engagement, auch von den Haltern. pic.twitter.com/wpc3AUshEk
— ZDF heute (@ZDFheute) December 30, 2019
Ak by sme sa ocitli v čase na začiatku januára, tak by sme sa už mnohí "tešili" na
V piatok 12.6. sa vybrali na túru do sedla Zawrat dvaja skúsení turisti a zdatní horskí bežci.
Volám sa Miroslav Žiak, bývame s rodinkou v Tatranskej Lomnici. Pracujem ako profesionálny meteorológ pre zahraničnú energetickú spoločnosť. Vyštudoval som Prírodovedeckú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave na Katedre fyzickej geografie a geoekológie. Mojím zameraním bola geomorfológia, meteorológia a klimatológia. V rámci týchto špecializácii som pokračoval na doktorandskom štúdiu v odbore Fyzická geografia, geoekológia a geoinformatika. Svoju vedeckú činnosť som venoval výskumu vysokohorského prostredia, predovšetkým snehu a lavín. Na univerzite som prednášal na témy prírodnej hrozby a rizika v krajine (extrémneho prejavu počasia). V rámci hlbokého osobného záujmu o zaľadnenie vo Vysokých Tatrách, som participoval na zbere vzoriek pri datovaní posledného zaľadnenia. Okrem toho som v rámci Písomnej práce k dizertačnej skúške porovnával chronostratigrafické členenia kvartéru Tatier so svetovými vzorkami Grónskeho a Antarktického ľadovcového štítu, ale aj so vzorkami fosílnych organizmov Foraminifera. V roku 2015 vyšiel najväčší Atlas Tatier, na ktorom pracoval medzinárodný tím odborníkov. Mal som tú česť v ňom vypracovať samostatnú kapitolu. Spolupracoval som s viacerými expedíciami v Himalájach ako meteorológ. V nedávnej minulosti som získal oprávnenie Medzinárodného horského sprievodcu UIMLA, ktoré by som rád využil na odovzdávanie poznatkov zo svojej vedeckej, ale aj horskej oblasti záujmu. V prípade akýchkoľvek otázok ma môžete kontaktovať na: miroziak@gmail.com, prípadne 0949208209.