25.9.2019 Dnes sa už začalo počasie postupne zhoršovať. V oblasti, kde sa chalani nachádzajú sa už vyskytli búrky. Okrem toho sa na severe Pakistanu objavilo zemetrasenie s magnitúdou 5.9, ktoré usmrtilo vyše 20 ľudí a stovky sú zranených. Podľa priloženej mapky je vidno, že otrasy mohli pocítiť aj na expedícii.

Počasie bude teda najbližšie dni nepriaznivé, vyskytnú sa intenzívne zrážky a búrky. Spojenie sa nám dnes nepodarilo, tak pevne verím, že už sú niekde v bezpečí, pri zostupe. O ich postupe bude na svojich stránkach informovať SHS James. Tieto dni budeme držať najviac palce a verím, že sa podarí, čo si zaumienili.

Silné zemetrasenie na svere Pakistanu, ktoré bolo cítiť aj vo vzdialenom Jaipure, prípadne Naí Dillí.
Blesková aktivita aj v SZ časti Himalájí.
Termodynamický graf z Dehradunu, ktorý vykazuje zvýšené riziko búrkovej činnosti.
Na satelitnej snímke RGB, vzduchové hmoty z 22:00 UTC (25.9.), už vidno oblačný, zrážkový pás.

23.9.2019 Ako sme sa dočítali na stránke hlavného organizátora expedície SHS James, chlapci začali v stene vrcholový útok. Predpoveď je celkom priaznivá na dnes a zajtra. Od stredy to už bude horšie, na čo aj upozorňuje Indická meteorologická služba. Intenzívne zrážky budú najmä v nižších polohách Himalájí. Takže na expedícii sa to neprejaví v plnej sile. Chalani majú tento rok celkom šťastie, lebo september bol v centrálnej Indii nadpriemerne daždivý. Na oficiálnej stránke sa uvádza, že zrážky sú nad dlhodobým priemerom vyššie o 63%! Okrem toho sa v Arabskom mori sformovala tropická búrka Hikaa, ktorá je len tesne pod hranicou hurikánu (v tejto oblasti sa označuje ako cyklón). Jej pohyb je smerom na Omán, taže expedíciu neohrozia jej frontálne systémy. Je možné, že vďaka tejto tropickej búrke sa znížilo riziko búrok v Himalájskej oblasti, čo potvrdzuje aj rádiosonda z Dehradunu. Verím, že sa naplní predpoveď a chlapcom uľahčí počasie ich vrcholové ambície.

Aktuálna družicová snímka Indického subkontinentu. V Arabskom mori vytvorená tropická búrka Hikaa, ktorá smeruje na Omán. Hurikán sa z nej asi nevytvorí.
Riziko búrok dnes pokleslo, tak verím uľahčí cestu chalanom za svojím cieľom. Moja úvaha je, že je to vďaka vzniknutej tropickej cyklóne.

21.9.2019 Dnes ma Maťo Krasňanský poprosil, aby som pripravil predpoveď pre najbližší týždeň. O priebehu expedície už nebudem písať nič a na stránke uvediem len fakty k predpovedi počasia. Detaily o priebehu expedície zverejní ucelene SHS James, ako hlavný organizátor expedície na svojich stránkach. Je to dobré, lebo pri telefonátoch všetko dobre nerozumiem a nepoznám ani detailnú taktiku. Tak by som nerád niečo dezinterpretoval a skomolil 🙂 Ale o počasí poinformujem, nech viete, s čím môžu aj chalani počítať.

Takže dnes a zajtra by mali doznievať zrážky a búrky spojené s prechodom studeného frontu. Zajtra by už mali byť ale lepšie. V pondelok a utorok by malo byť celkom pekné počasie, s možnosťou len krátkych búrok z tepla. S tými treba počítať prakticky každý deň na horách v takom teplom podnebí Indického subkontinentu. Výhodu im robí závetrie okolitých vrcholov. V stredu sa začne postupne počasie zhoršovať a na rad by mali prísť už rozsiahlejšie búrky. Ale stále by to malo byť relatívne dobre vzhľadom k ich polohe. Vo štvrtok sa sformuje tlaková níž, ktorá sa bude zo západného pobrežia presúvať viac na SZ Indie, čiže k ich oblasti. Začne prílev vlhkého vzduchu od východu. V piatok by malo toto zhoršenie pokračovať, ale zatiaľ vyzerá, že cez víkend to bude najhoršie a očakávam dlhšie trvajúce zrážky. Samozrejme, budúci víkend je ešte ďaleko a seriózna predpoveď sa ťažko robí, navyše v tak dynamicky sa meniacom prostredí ako sú Himaláje, je to o to horšie. Trochu tuším, ako sa chalani zariadia, ale teda uvidíme. Tak im držme palce! 🙂

Záznam Skew-T naznačuje, že sa asi do výšky 5600m nachádza vlhký vzduch s oblačnosťou. Do výšky 2000m sú vytvorené podmienky, ktoré bránia vzniku búrok, ale vyššie je to naopak. Prakticky až do výšky 10 000m je zvýšený index búrok, ale nie je to žiaden extrém. Vietor v celom výškovom profile je mierny, do 10-15 m/s. Do výšky 5500m má JV smer a vyššie je západný. Ten priniesol do tejto oblasti studený front.

Počasie je teda aktuálne menej priaznivé, ale podľa predpovede to vyzerá, že od nedele by sa už malo opäť zlepšiť. Chalani si predbežne naplánovali hlavný útok na budúci týždeň, čo sa ešte potvrdí predpoveďou, ktorú by som im mal pripraviť v nedeľu ráno.

Meteorologická rádiosonda so zápisom termodynamického grafu na stanici Dehradum.
Animácia oblačnosti spojenej s prechodom studeného frontu (modrá čiara) do oblasti SZ Himalájí (19.-20.9.)

16.9. 2019 Počasie už niekoľko dní je v Indii veľmi podobné. Počas dňa sa vytvárajú búrky v predpolí a vo východnej časti Himalájí. Tieto oblasti sa nachádzajú v oblasti vplyvu tlakovej níže nad stredom indického polostrova. Panujú tam tropické teploty na úrovni 32-35°C. Chalani sa nachádzajú v zrážkovom tieni tohto vplyvu. V oblasti, kde sa nachádzajú, zasahuje tlaková výš, so stredom nad Iránom. Tento vzduch je suchý, kontinentálneho typu. Na rozdiel od južnejších oblastí, kde je veľmi vlhký (aj vo výške 7000m). Čo by im mohlo robiť problém je vietor vo výške 7000m asi 90km/h. S čím ale treba v týchto výškach počítať. Vietor by mal postupne ustávať už zajtra.

Vplyv tlakovej výše by mal postupne slabnúť a budúci týždeň by sa malo zhoršiť počasie aj v oblasti, kde sa nachádzajú chalani. Tak sledujem ďalej vývoj a budem Vás informovať o novinkách. Poverili ma ako informátora o priebehu expedície. Držte palce!

Počasie k 16.9. 2019:

Pri pohľade na vlhkosť vzduchu v 7000m vidno ostrú hranicu medzi indickým polostrovom a východnej časti Himalájí, kde sú chalani na expedícii.
Animácia búrkovej činnosti na indickom polostrove.

Tento scenár z animácie je prítomný už asi týždeň. Ešte by to malo vydržať do konca tohto týždňa. V červenom pásme je suchý vzduch, ktorý prichádza od západu vplyvom tlakovej výše nad Iránom. Modré spektrálne RGB pásmo je vlhký vzduch prichádzajúci od východu a pri vysokom CAPE indexe má vysoký potenciál vzniku búrok. Vzostupné himalájske prúdenie len umocňuje vznik búrkovej oblačnosti. Tá na západe krajiny často prechádza do supercely, prípadne nevylučujem ani MCS (Mesoscale convective system) niektoré dni, ale hlbšie som to neskúmal..

Mohlo by Vás zaujímať
Čítať ďalej

Atlas Tatier

Atlas Tatier vyšiel na začiatku roka 2016. Obsahuje až 82 máp na 28 mapových listoch a dopĺňa ho…