V známej alpskej dedinke Heiligenblut, pod Grossglocknerom, je lyžiarské stredisko Hochfleiss. Tam došlo na sklonku roka k lavínovej nehode, ktorá napriek svojmu rozsahu mala šťastný koniec. Otec, so svojími synom a synovcom (8 a 12 ročný) lyžovali na zjazdovke, na otvorenom, ale neupravenom svahu.
Okolo 15tej hodiny odtrhli asi 450 metrov dlhú, 120 metrov širokú lavínu s výškou odthu 140cm. Otec sa dokázal sám vyslobodiť, jeho 8 ročný synovec bol čiastočne zasypaný a nebol problém ho vyslobodiť. Najväčšia starosť bola o 12 ročného chlapca. Ten bol zasypaný úplne. Okamžitá pomoc záchranárov, ktorí boli priamo na svahu mu zachránila život, keď ho vykopali z hĺbky až 1,5 metra! Chlapec bol letecky prevezený do okresnej nemocnice v Lienzi, vrtuľníkom „Martin 4“. Pretože v tom čase ešte nebolo jasné, či lavína nezasiahla ďalších lyžiarov, okolo 150 záchranárov pokračovalo v prehľadávaní lavínového nánosu. Meter po metri, so sondami a svetlometmi. Našťastie bolo vyhľadávanie ukončené bez výsledku o 22:00.
Príčiny lavínovej nehody nie sú veľmi do oči bijúce. K lavíne došlo na monitorovanom svahu, preto nehodu začala riešiť aj rakúska prokuratúra, či boli dodržané všetky bezpečnostné predpisy. K dispozícii je snehový profil, ktorí miestni špecialisti vykonali na druhý deň. V nej nie sú výrazne nebezpečné vrstvy, respektíve sú veľmi hlboko. Ako dôvod odtrhu označili kĺzavý sneh. Je to jeden z 10-tich modelov vzniku lavín. Ale je to typ, ktorý je najťažšie odhadnuteľný. Zväčša sú prítomné primárne trhliny, ktoré však neviem, či boli prítomné na svahu. Čo ale nasvedčuje tomuto dôvodu, je typ svahu – mierny (odtrh v 35°), hladký reliéf, orientácia na juhozápad a spontánny typ vzniku lavíny. Okrem toho som našiel záznam z neďalekej meteorologickej stanice, kde je vidieť postupné otepľovanie tesne pred nehodou. Viac k modelom vzniku lavín v jednom z článkov tu.
Referencie: orf.at, lawis.at
Musíte byť prihlásený, aby ste mohli zverejniť komentár.