Sneženie už naozaj klope na dvere a modely len potvrdzujú jeho približovanie. Možno sa v predikciách trochu znížila jeho intenzita, ale nič nemení na situácii jeho príchod. Čo sa vlastne aktuálne deje v atmosfére? V podstate sa vyvíjajú relatívne nezávislé cykly, ktoré sa v správnom čase spoja nad územím strednej Európy. Situácia by sa dala rozdeliť na 3 časti.

Synoptické situácie, ktoré nám prinesú sneženie.

Prvá situácia, ktorá v podstate všetko riadi, je tlaková výš rozširujúca sa z oblasti Arktídy. Smerom od Islandu prúdi chladný vzduch. Ten sa presúva viac k Európe v dôsledku rozdelenia polárneho vortexu a meándrujúceho Jet-streamu (dýzového prúdenia). Otvorila sa cesta na vniknutie chladného vzduchu. Na druhej strane Zeme, v Kanade, očakávajú ešte väčšie mrazy a budú mať veľmi chladný Deň vďakyvzdania.

Posledné dni sa presúva tlaková níž od Británie a smeruje k Škandinávii. S ňou je spojený studený front, ktorého prechod cez naše územie je predpokladaný zajtra poobede. Otvorí sa cesta k prúdeniu chladného a už aj vlhkého vzduchu od SZ. Prinesie nám to sneženie najmä na horách a severe krajiny.

Predpokladaný prechod studeného frontu.

Intenzívnejšie bude snežiť po tretej časti nášho mikrosystému. V Atlantickom oceáne sa formuje tlaková níž. Tá by mala prejsť cez Stredomorie, kde sa prehĺbi a získa viac na vlhkosti. Prechodom cez podchladenú strednú Európu sa vytvoria predpoklady pre intenívnejšie sneženie smerom do východnej časti Európy.

V súvislosti so snežením a lavínovej situácii, zvážte nerozvážne výjazdy do hôr skôr ako sneh usadne a spojí sa so starou snehovou pokrývkou. Hrozí totiž efekt druhého sneženia, ktorý je nebezpečný a nedávno som o ňom písal v súvislosti tragickou nehodou v rakúskom Soldene.

Mohlo by Vás zaujímať
Čítať ďalej

Lavínová mapa Nízkych Tatier

Ďaľšou publikovanou mapou lavínových dráh sú Nízke Tatry. Toto pohorie je svojou atraktivitou pre lyžovanie a skialpinizmus veľmi…