Aktuálna situácia okolo očakávaných intenzívnych zrážok je naozaj vážna, aj keď možno nie pre obyvateľov Slovenska. V Európe sa formujú systémy, ktoré najmä do strednej Európy prinesú viaceré vlny zrážok. Tvorí sa systém, ktorý je neštandardný kombináciou štandardných procesov a východiskových údajov, ktoré vstupujú do fyzikálnych modelov. Čo sa teda deje?

Od západu k nám, ako tradične, smeruje frontálny systém spojený s tlakovou nížou nad severnou Európou. Už teraz prináša prvé zrážky v Nemecku, Alskej oblasti, Francúzsku a Česku. Netradičné je v tomto prípade najmä silne meándrujúce dýzové prúdenie (jet stream), ktoré sa stáča až na sever Afriky. Tým pádom naberá na energii, vlhkosti a teploty z prehriatých vôd Stredozemného mora. Tu sa spája ďaľší netradičný prvok a tým je aktuálne veľmi vysoká teplota morí. Pre nás je teraz zaujímavé predovšetkým Jadranské more, ktoré prinesie 2. vlnu zrážok do našej oblasti.

Silne meandrujúce dýzové prúdenie

Frontálny systém (zvlnený studený front) sa nateraz zastaví nad strednou Európou, pretože ho zablokuje tvoriaca sa tlaková níž nad Jadranom. Tlaková níž sa začne postupne presúvať na sever, do našej oblasti. Zasiahnuté touto vlnou budú najmä Balkanské štáty, Rakúsko, Slovensko a Česko. Toto by sa malo diať v priebehu soboty. Intenzívne zrážky budú sprevádzané silným vetrom, predovšetkým v Rakúsku a Česku. Ak je intenzívny lejak sprevádzaný silným vetrom, je potrebné počítať na horách so vznikom murových prúdov (debris flow) a zosuvov pôdy. Podobným, aké sme videli napríklad vo Vrátnej doline. Silný vietor zintenzívňuje vplyv vody na eróziu najmä na návetrných svahoch. Takže môžeme popri plošných povodniach očakávať aj bleskové povodne (flash floods).

Synoptická situácia, ktorá prinesie viaceré vlny zrážok

V nedeľu však príde ešte 3. vlna, ktorá prinesie vlhký vzduch z Čierneho mora. Stáčajúce sa dýzové prúdenie nasaje vlhkosť z Čierneho mora a poza Karpatský oblúk prinesie zrážky najmä do oblasti severných Čiech, ale aj Moldavska, Rumunska, západnej Ukrajiny a južného Poľska. Toto prúdenie bude podporované frontálnym systémom, ktorý je blokovaný v strednej Európe. Ohrozené budú pohoria vonkajšieho Karpatského oblúka. V Čechách najmä Jeseníky, ale v prípade menších zmien v rotácii, môžu byť ohrozené aj Kysuce, Orava, sever Tatier. V prípade intenzívneho dažďa zvážte pohyb v horských oblastiach aj na tradične bezpečných miestach.

Zrážková činnosť počas nasledujúceho víkendu

Celý systém pospájal tradičné syntoptické situácie do netradičnej kombinácie. A tým sa stane extrémnym. Najväčším zdrojom intenzívnych zrážok budú prehriate vody Jadranského a Čierneho mora. V prípade Jadranského mora sa jedná asi o 3°C a Čierneho mora až o 5°C nad dlhodobým priemerom! Tieto teploty sú nadpriemerné v dôsledku klimatických zmien. Rovnako majú klimatické zmeny vplyv aj na netradičný pohyb dýzového prúdenia.

Teplotné anomálie Stredozemného a Čierneho mora
Extrémne vysoké hodnoty teploty morskej hladiny
Mohlo by Vás zaujímať